سلام اگر سوالی راجع به قیمت و نحوه تهیه ی محصولات دارید، با ما در تماس باشید.

استنلس استیل | فولاد ضد زنگ | تاریخچه آلیاژ استنلس استیل

نگین طبخ خاورمیانهنگین طبخ خاورمیانه
اسنتلس-استسل

استنلس استیل چیست؟ 

امروزه در تمامی صنایع هرجایی که نیاز به آلیاژی مقاوم و ضد زنگ نیاز باشد استنلس استیل حرف اول را میزند. در تجهیزات آشپزخانه صنعتی هم برای تمامی دستگاههایی که با رطوبت ، مواد غذایی ، شیمایی ،بهداشتی سروکار دارند بهترین جنس از جنس استنلس استیل است . در این مقاله و مقاله های بعدی تاریخچه ساخته شدن استنلس استیل را به صورت کامل توضیح میدهیم . پس با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید : لیست تجهیزات آشپزخانه صنعتی | معرفی مهمترین تجهیزات آشپزخانه صنعتی

تاریخچه استنلس استیل

در گذشته برای یافتن راهی برای جلوگیری از زنگ زدن آهن ، آلیاژی ساخته شد که در مقابل حمله های شیمیایی بسیارمقاومت بالایی داشت. این آلیاژ خواص فلزهای مانند طلا و پلاتین را همزمان درون خود داشت. بخش کوچکی از این آلیاژ بخش بزرگی از هر ماده ای را پوشش میداد و آنرا مقاوم میکرد و این گونه بود که آلیاژ استنلس استیل پدید آمد و کم کم در تمامی صنایع جای خود را باز کرد.

در گذشته بزرگ ترین آرزوی کاشفان و کیمیاگران پیدا کردن راهی برای تبدیل کردن سرب به طلا بود. هرچند که هیچوقت موفق نشدند ولی محققان در طول زمان و انجام دادن آزمایش های مختلف بر روی فلز ها از خواص آنها با خبر شدند . و دانشمندان زیادی در سراسر جهان فولاد-ضد-زنگمشغول نوشتن مقالات بسیار زیادی درباره فلزهای مختلف شدند.

بزرگترین دغدغه دانشمندان و معمارانی که با فلز ها سرو کار داشتند و بر روی آنها آزمایش میکردند زنگ زدن آهن بود . فلزات غیر آهنی وجود داشتند که برای استفاده در شرایطی خاص قابل استفاده بودند . فلز هایی مانند نیکل، نقره، مس، برنج و دو آلیاژ دیگر که جدیدتر از بقیه بودند به نام های آلومینیوم و مونل .

بیشتر بخوانید : معرفی تجهیزات آشپزخانه خانگی

این آلیاژها هر کدام در زمان بخصوصی کشف شدند . به طور مثال آلیاژهای نیکل و مس در سال 1905 کشف شدند و در سقف سازی استگاه مترو نیویورک از این آلیاژها استفاده شد. مشکل بزرگی که در استفاده از این آلیاژ ها وجود داشت این بود که بسیار گرانتر از فودلاد بودند و مقاومت بالایی هم نسبت به قیمت خود نداشتند.

به همین دلیل در اکثر مواقع از فولاد های معمولی استفاده میکردند که با یک سری روش ها بر روی آنها پوشش هایی برای مقاومت در برابر خوردگی درست میکردند. این پوشش ها از فلز های غیر اهنی مانند قلع و روی ساخته میشد.

سینک ها که مرتب با آب سرو کار داشتند و در معرض زنگ زدن بودند معمولا از چدن های سنگین با لعاب کاری چینی ساخته میشدند. طول عمراین فولادها با توجه به ضخامت پوشش و کیفیت کار متفاوت بود ولی به طور کلی ماندگاری طولانی نداشتند و بعد از چند سال استفاده پوشش آنها خراب میشد.

در قرن نوزدهم دانشمندان زیادی در اروپا و امریکا مشغول آزمایش های گسترده ای ای شدند و مقالات زیادی درباره فلز آهن با مقدارهای مختلف از نیکل، کربن و کروم شدند. مثلا دانشمندان طی آزمایش های بسیار دریافتند که اگر کروم در آلیاژها بیشار باشد در مقایسه با آلیاژهایی که کربن اکسید مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارند.

بیشتر بخوانید: راه اندازی فودکورت | نحوه راه‌اندازی و تجهیزات لازم [ + چالش‌‌ها ]

در آن سالها با وجودی که آزمایشهای زیادی انجام شد هیچ کس آلیاژی را که حاوی کروم و کربن بود را مورد آزمایش قرار نداد. چرا که این آلیاژ بسیار مشابه استنلس استیل امروزی بود.

برای اولین بار یک دانشمند به نام رابرت آی. هادفیلد ، آلیاژهایی با 9.18 درصد کروم را تحت آزمایش قرار داد. ولی متاسفانه اولین آزمایش خود را با قرار دادن آلیاژ خود در اسید سولفور انجام داد . با حل شدن آلیاژ در مایع اسید سولفور آزمایش وی شکست خورد . این دانشمند به این نتیجه رسید که عنصر کروم مقاومت فولاد را کاهش میدهد و مناسب نیست و آزمایشهای خود را درباره عنصر کروم را متوقف کرد.

ولی چیزی که در این میان وجود دارد این است که عنصر کروم که در حال حاضر به عنوان استنلس استیل شناخته شده و معروف است تنها در برابر اسید سولفوریک مقاوم نیست.

بیشتر بخوانید: میز آماده سازی غذا | تاریخچه، انواع + قیمت روز

کشف استنلس استیل

بعد ها هفت دانشمند دیگر در جاها و کشورهای مختلف با تحقیقات زیاد در فاصبه سالهای 1905 تا 1912 به صورت ناخواسته کشفیاتی انجام دادند که در نهایت به کشف آلیاژی ختم شد که ما امروزه آن را فلز زنگ نزن می نامیم. کشف آنها با سختی ها و دشواری های زیادی همراه بود  چرا که آلیاژ ها نسبت به فولادها گرانتر بودند و کروم زیادی در عملیات ذوب کردن از بین میرفت.

چون با هر بار ترکیب کردن عنصر ها و مورد آزمایش قرار دادن آن مقدار زیادی از آلیاژ خراب میشد.  یا با دقت لازم همراه نبود و مجبور به آزمایش دوباره می شدند. سالها بعد دانشمندان کتابی را نگارش کردند .آنها در این کتاب توصیه های کاملی را در باب عملیات ذوب سازی، خنک سازی ، سنگ زنی ، ماشین کاری و غیره را در آن به صورت کامل نوشتند.این آلیاژها طرفداران بسیاری پیدا کردند و کشف آنها موفقیت بسیار بزرگی بود.

در یکی آلیاژ-استنلس-استیلاز شهر های انگلستان دانشمندی به نام هری بریرلی (Harry Brearley) قطعه را پیدا کرد که با آزمایش بر روی آن دریافت که این قطعه خواص مناسبی دارد و از آن برای ساخت تیغ چاقو استفاده کرد و مدت زمان زیادی نگذشت تا این آلیاژ وارد صنعت ساخت کارد و چنگال شود و مقاله جالبی درباره توسعه یافتن ان آلیاژ در مجله نیویورک تایمز انتشار یافت.

بیشتر بخوانید: راه اندازی رستوران

در طول جنگ جهانی اول ساخت این آلیاژ متوقف شد . نیروی هوایی سلطنتی تمامی فولاد های ضد زنگ موجود در انبار را به کارخانه های تولید موتور هواپیما انتقال داد.

بعدها فرث صاحب کارخانه فروش این فلز را با نام FAS  آغاز کرد و با این کار فروش تجاری استنلی استیل را شروع کرد.
در یکی از شرکت ها در کشور آلمان به نام شرکت کروپ ، آلیاژی با ترکیبات آهن+کروم+نیکل ساخته شد که این آلیاژ در برابر تمامی اسیدها مقاوم بود .

فروش این آلیاژ به سرعت و در حجم های بالا شروع شد.شرکتهایی که مخازنی برای نگه داری اسیدنیتریک نیاز داشتند شروع به خرید و ساخت مخازن مورد نیاز و استفاده از آن کردند.استنلس استیل امروزی که در گذشته نام دیگری داشت صنعت بزرگی را به وجود آورد .به صورتی که در طی 20 تا 60 سال هزارن تن از آن در آمریکا تولید شد. یکی از مشکلاتی که در این میان وجود داشت نامگذاری آن بود چون دارای چندین کلاس بود و باید برای هرکام نامی مجزا تعیین میشد. در مقاله  بعدی درباره نحوه نامگذاری این آلیاژ صحبت خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید : عیب یابی چرخ گوشت صنعتی و اصلی ترین ایراد های متعلق به آن

دسته بندی خواندنی ها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط